Občanské poradna Farní charity Dvůr Králové nad Labem
Občanská poradna poskytuje poradenství lidem v obtížné sociální situaci, kteří nemají dostatek informací pro její řešení, nebo je neumí použít. Poskytnuté poradenství je zaměřené na nalezení možných řešení, podporu a pomoc klientovi.
Cílem služby je:
• klient, který se orientuje ve své situaci
•
klient, který zná možná řešení a ví, jak je použít
Občanská poradna poskytuje poradenství v oblastech:
• majetkoprávní
• rodinná
• mezilidské vztahy
• dluhová problematika (např. oddlužení)
• zdravotní a sociální pojištění
• bydlení
• pracovně právní problematika
Podrobné informace po odkliknutíOsobní asistence - Domácí péče
Osobám se sníženou soběstačností NABÍZÍME POMOC A PODPORU (asistenci).
Komu je služba určena?
dětem a dospělým s tělesným, zdravotním, kombinovaným postižením a seniorům se sníženou soběstačností
věková struktura: od jednoho roku věku až do konce života
Posláním je:
Pomáhat lidem od jednoho roku věku se sníženou soběstačností z důvodu tělesného, zdravotního nebo kombinovaného znevýhodnění a podporovat je v běžných aktivitách jejich života, které si nemohou plně zajistit sami ani za pomoci okolí. Cílem je, aby mohli zůstávat v domácím prostředí, zapojovat se do běžného života, vykonávat činnosti přiměřené svému zdravotnímu stavu a věku. Službu poskytujeme v domácnostech, ve školských zařízeních a všude tam, kde nás lidé potřebují.
Tradice Třech králů
Zprávu o „Třech králích“ nám podává Matoušovo evangelium. Zde se ve 2. kapitole píše o mudrcích z Východu, kteří vedeni hvězdou, došli přes Jeruzalém do Betléma, aby se poklonili narozenému Spasiteli a předali mu dary. Není však zmíněno, že se skutečně jednalo o krále, ani kolik jich bylo. Číslo tři se odvozuje od počtu darů, které přinesli. Zlato, kadidlo a myrhu. Zkratka K+M+B+ (nebo latinský ekvivalent C+M+B+) je běžně vykládána jako iniciály tří králů, proto tedy Kašpar, Melichar a Baltazar. Ve skutečnosti se však jedná o zkratku požehnání „Christus mansionem benedicat = Kristus ať požehná tomuto domu“ (po celý rok – proto se za třetí křížek píše letopočet). Tři křížky pak symbolizují Nejsvětější Trojici a nejedná se tedy o spojovníky mezi jmény králů. Tříkrálová sbírka vznikla na základě staré lidové tradice, která má svůj původ ve středověku, kdy se ve městech a na vsích hrály hry o Třech králích. Představení vyprávěla o mudrcích z dalekého východu, kteří se přišli poklonit Ježíškovi v jesličkách v Betlémě a předali mu své dary.
Chudé děti pak chodily 6. ledna oblečené za Tři krále po domech s betlémskou hvězdou a kadidlem, zpívaly lidem koledu „My tři králové“ a posvěcenou křídou psaly na dveře domů K + M + B + s příslušným letopočtem. Vždy za to dostaly něco dobrého a občas i pár grejcarů na přilepšenou.
Letošní Tříkrálová sbírka probíhá na Královédvorsku od 5. do 8. ledna. Její výtěžek je určen zvláště na financování dvou služeb místní Farní charity: Občanské poradny a Osobní asistence-Domácí péče.
Foto je ze slavnostního rozeslání koledníků P. Andrzejem Deniziakem, MSF ze dne 5.1. 2017.
s. Doubravka