Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > ostatní

Malé čtenáře rozveselí v knihovně Slavoj nová malba v dětském oddělení

Redakce / 29.08.2018, Dvůr Králové nad Labem, slavoj.kralovedvorsko.cz
Po prázdninové přestávce se v pondělí 3. září 2018 otevřou dveře základních škol, ale také v knihovně Slavoj. Knihovna byla uzavřena z důvodu oprav od 6. sprna 2018. Nejvíce viditelných novinek je v dětském oddělení: jednu z místností, tu pro nejmenší děti, malířka Kateřina Hornychová Baliharová rozveselila novými barevnými obrázky na bílých zdech.
 

FOTOGALERIE - Malba v dětském oddělení knihovny Slavoj

Zadání, které znělo prostě a jednoduše Kniha, zpracovala zkušená malířka zejména dětských prostor, po královédvorsku: ústředním obrázkem je výjev přímo ze Dvora Králové, kterému vévodí kostel sv. Jana Křtitele spolu s dalšími významnými objekty - Šindelářskou věží, Starou radnicí a samozřejmě samotnou budovou knihovny. Na zdech nechybí namalované ani v regionu všudypřítomné stromy, jejichž větve na obrázku slouží zároveň jako poličky na knihy. 

Tato nová malba nahradila 14 let starou výmalbu, která byla při výměně oken v místnosti poškozena a bylo třeba ji obnovit. Autorkou staré malby byla, jak jinak, osvědčená Kateřina Hornychová Baliharová, která používá při malbě akrylátové barvy. V zimě podobně ozdobila ambulanci v nemocnici v Praze na Karlově

Tato malířka z Doubravice, která má i svůj oděvní ateliér s originálními malovanými modely, však není jedinou místní autorkou maleb v knihovně. Ve vedlejší místnosti - čítárně pro děti - malé čtenáře obklopuje svět zvířat v podání Jitky Mašínové. Ta při malbě na zeď používá jinou techniku: airbrush. Výsledek její práce s barevnými spreji můžete obdivovat nejen v knihovně, ale hlavně v místní zoo, kde zpříjemnila prostor například slonům v jejich pavilonu. 

Během srpna došlo v knihovně k výměně stávajících dřevěných špaletových i zdvojených oken za nová dřevěná okna ve stejném členění. Tyto práce proběhly již loni, ovšem v přízemí budovy. Venkovní parapety z měděného plechu zůstaly zachovány, nové jsou jen vnitřní parapety. Součástí stavebních prací bylo zednické zapravení a oprava malby. Práce realizovala společnost AA okna dveře, s. r. o., Praha a město Dvůr Králové nad Labem za ně zaplatilo téměř 950 tisíc Kč.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: Knihovna Slavoj, www.mudk.cz

Další články Městská knihovna SLAVOJ

 

Související články
Kateřina Hornychová Baliharová zve veřejnost do svého ateliéru v Doubravici
Slavnost klíčování - knihovna Slavoj

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 294x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět